Art & Entertainment | Book Reviews | Education | Entertainment Video | Health | Lifestyle | Sport | Sport Video | Search

 

Sportsafe ARL Nines preview

Sportsafe ARL Nines preview
March 9, 2018
Auckland Rugby League Media
For immediate release

The Sportsafe ARL Nines get underway this Saturday, with 12 Auckland clubs set to battle it out for early bragging rights at Stanmore Bay on Auckland’s Hibiscus Coast.

This year marks the fourth edition of the tournament, with reigning champions Pt Chevalier returning to defend their Championship title and Otahuhu, who won last year’s Plate, back as well.

In 2018 four Auckland clubs, the Te Atatu Roosters, East Coast Bays Barracudas, Waitemata Seagulls and the Franklin Storm, will be competing at the event for the first time.

A total of 17 games will be available to stream live online at aucklandleague.co.nz, with a 10.00am start and finals scheduled to kick-off at 5.00pm.

CLICK HERE TO WATCH

LIVESTREAM SCHEDULE
10.00am | Mt Albert Lions v Pt Chevalier Pirates
10.25am | Glenora Bears v Howick Hornets
10.50am | East Coast Bays Barracudas v Papakura Sea Eagles
11.15am | Te Atatu Roosters v Mt Albert Lions
11.40am | Mangere East Hawks v Franklin Storm
12.05pm | Hibiscus Coast Raiders v East Coast Bays Barracudas
12.30pm | Otahuhu Leopards v Glenora Bears
12.55pm | Te Atatu Roosters v Waitemata Seagulls
1.20pm | Franklin Storm v Pt Chevalier Pirates
1.45pm | Otahuhu Leopards v East Coast Bays Barracudas
2.15pm | Papakura Sea Eagles v Howick Hornets
2.45pm | Hibiscus Coast Raiders v Glenora Bears
3.05pm | Otahuhu Leopards v Papakura Sea Eagles
3.30pm | Waitemata Seagulls v Mangere East Hawks
3.55pm | Te Atatu Roosters v Pt Chevalier Pirates
5.00pm | Plate semi-final
5.30pm | Championship semi-final
6.00pm | Plate final
6.40pm | Championship final

FULL DRAW
Blue Pool – Otahuhu Leopards, Hibiscus Coast Raiders, Glenora Bears, Howick Hornets, East Coast Bays Barracudas, Papakura Sea Eagles.

Game 1 | Otahuhu Leopards v Hibiscus Coast Raiders at 10.00am – click here for squad lists
Game 2 | Glenora Bears v Howick Hornets at 10.25am – click here for squad lists
Game 3 | East Coast Bays v Papakura Sea Eagles at 10.50am – click here for squad lists
Game 4 | Howick Hornets v Otahuhu Leopards at 11.15am – click here for squad lists
Game 5 | Glenora Bears v Papakura Sea Eagles at 11.40am – click here for squad lists
Game 6 | Hibiscus Coast Raiders v East Coast Bays Barracudas at 12.05pm – click here for squad lists
Game 7 | Otahuhu Leopards v Glenora Bears at 12.30pm – click here for squad lists
Game 8 | Howick Hornets v East Coast Bays Barracudas at 12.55pm – click here for squad lists
Game 9 | Papakura Sea Eagles v Hibiscus Coast Raiders at 1.20pm – click here for squad lists
Game 10 | Otahuhu Leopards v East Coast Bays Barracudas at 1.25pm – click here for squad lists
Game 11 | Papakura Sea Eagles v Howick Hornets at 2.15pm – click here for squad lists
Game 12 | Hibiscus Coast Raiders v Glenora Bears at 2.45pm – click here for squad lists
Game 13 | Otahuhu Leopards v Papakura Sea Eagles at 3.05pm – click here for squad lists
Game 14 | East Coast Bays Barracudas v Glenora Bears at 3.30pm – click here for squad lists
Game 15 | Hibiscus Coast Raiders v Howick Hornets at 3.55pm – click here for squad lists

White Pool – Mt Albert Lions, Pt Chevalier Pirates, Te Atatu Roosters, Mangere East Hawks, Franklin Storm, Waitemata Seagulls.

Game 1 | Mt Albert Lions v Pt Chevalier Pirates at 10.00am – click here for squad lists
Game 2 | Te Atatu Roosters v Mangere East Hawks at 10.25am – click here for squad lists
Game 3 | Waitemata Seagulls v Franklin Storm at 10.50am – click here for squad lists
Game 4 | Te Atatu Roosters v Mt Albert Lions at 11.15am – click here for squad lists
Game 5 | Mangere East Hawks v Franklin Storm at 11.40am – click here for squad lists
Game 6 | Pt Chevalier Pirates v Waitemata Seagulls at 12.05pm – click here for squad lists
Game 7 | Mt Albert Lions v Mangere East Hawks at 12.30pm – click here for squad lists
Game 8 | Te Atatu Roosters v Waitemata Seagulls at 12.55pm – click here for squad lists
Game 9 | Franklin Storm v Pt Chevalier at 1.20pm – click here for squad lists
Game 10 | Mt Albert Lions v Waitemata Seagulls at 1.45pm – click here for squad lists
Game 11 | Franklin Storm v Te Atatu Roosters at 2.15pm – click here for squad lists
Game 12 | Pt Chevalier Pirates v Mangere East Hawks at 2.45pm – click here for squad lists
Game 13 | Mt Albert Lions v Franklin Storm at 3.05pm – click here for squad lists
Game 14 | Waitemata Seagulls v Mangere East Hawks at 3.30pm – click here for squad lists
Game 15 | Te Atatu Roosters v Pt Chevalier Pirates at 3.55pm – click here for squad lists

PLAY-OFFS
Semi-finals draw: Plate section – Teams to be confirmed
Game 16 | Q Pool White (3rd) v Q Pool Blue (4th) at 5.00pm
Game 17 | Q Pool Blue (3rd) v Q Pool White (4th) at 5.00pm

Semi-finals draw: Championship section – Teams to be confirmed
Game 18 | Q Pool White (1st) v Q Pool Blue (2nd) at 5.30pm
Game 19 | Q Pool Blue (1st) v Q Pool White (2nd) at 5.30pm

Plate final | Q3 winner v Q4 winner at 6.00pm
Championship final | Q3 winner v Q4 winner at 6.40pm

© Scoop Media

 
 
 
Culture Headlines | Health Headlines | Education Headlines

 

Gordon Campbell: On The Best Music Tracks Of 2018

Oliver Godji, who records as Octavian, is a French/British/Angolan rapper based in London. As someone born in Lille, France, he didn’t qualify for welfare in Britain... More>>

Programme Launch: Pussy Riot Leads The Auckland Fringe

The full programme for Auckland Fringe arts festival 2019 has landed with a giant international announcement for the blockbuster programme which features Russian protest art collective Pussy Riot. They are set to make their New Zealand debut, coming to Auckland for one night only. More>>

Howard Davis: Three Reasons for Film Fans to Get Netflix

The past two months have finally seen Netflix come into its own, providing the financing for three films that will warm the hearts of cinephiles everywhere - Orson Welles' The Other Side of The Wind, The Coen Brothers' The Ballad of Buster Scruggs, and Alfonso Cuarón's Roma. More>>

Scoop Review Of Books: The Rift by Rachael Craw

Rachael Craw's first series, Spark has been extremely well received by the YA community in both Australia and New Zealand (it has a hashtag, #SparkArmy), and The Rift looks like it’s going to be just as popular. More>>

Porn And Teens Report: 'Wake-Up Call' On Sexuality Education

Family Planning: The Office of Film and Literature Classification’s survey of more than 2000 young people about pornography highlights that sexuality education provides an opportunity for a vital counter-narrative to porn that could reach most young New Zealanders... More>>

ALSO:


 
 
 
 
 

LATEST HEADLINES

  • CULTURE
  • HEALTH
  • EDUCATION
 
 
  • Wellington
  • Christchurch
  • Auckland