Day 4 Karapiro National Sprint Championships 2019
Day 4 Karapiro National Sprint Championships 2019
Thu, Jan 17, 10:35 PM
Press release day 4 Karapiro National Sprint Championships 2019
Today we had 109 races, 23 finals, adaptive paddlers, and the much anticipated ‘million vs King vs Roozendaal’ head to head --last listing in highlights below-- With feature exhibition challenges from Ra’iātea and Fiji; today was a solid win.
Tomorrow we have W6’s and W12’s - “It’s exciting as it’s the start of racing for J19’s and adult teams” says Lara Collins (Chief Exec). We have 12 finals tomorrow so it will be another fast paced full out day!
Highlight Results of day 4 (chronological order
- Manutea Million/Tupu King/Ash Roozendal last race of
day):
Adaptive Men (VL2) - W1
200
1st PEPE, Miimama Te Paerangi Waka Ama
Inc
2nd THOMPSON, Marcus Otaki Waka Hoe
Adaptive Women (VL3) - W1 200
1st
MACDONALD, AJ Te Rau Oranga O Ngati Kahungunu
2nd
COURTIER, Jac Hoe Tonga Pacifica Waka Ama
Adaptive Men (VL3) - W1 200
1st
MARTLEW, Scott Te Waka o Aoraki
2nd THOMAS, George Hoe
Aroha Whanau o Mauao
3rd COWAN, Peter Te Uranga O Te
Ra
Adaptive Women (VL3) - W1
500
1st MACDONALD, AJ Te Rau Oranga O Ngati
Kahungunu
2nd COURTIER, Jac Hoe Tonga Pacifica Waka
Ama
Adaptive Men (VL3) - W1
500
1st MARTLEW, Scott Te Waka o Aoraki
2nd
THOMAS, George Hoe Aroha Whanau o Mauao
3rd COWAN, Peter
Te Uranga O Te Ra
Master 70 Women - W1
500
1st HOWAT, Lesley Waitakere Outrigger Canoe
Club Inc
2nd CARNE, Sherry Waitakere Outrigger Canoe Club
Inc
3rd SCIASCIA, Gaylene Hoe Tonga Pacifica Waka Ama
Master 70 Men - W1 500
1st PALMER,
Bunny Taniwha Outrigger Canoe Club Inc
2nd WILSON, Brian
Te Uranga O Te Ra
3rd SYMONS, Charlie Taniwha Outrigger
Canoe Club Inc
Gld Master (60+) Women - W1
500
1st TANE, Liz Taniwha Outrigger Canoe Club
Inc
2nd HILDEBRANDT, Katja Waitakere Outrigger Canoe Club
Inc
3rd COLLIER, Maria Porirua Canoe Kayak Club Inc
Gld Master (60+) Men W1 500
1st
THOMAS, George Hoe Aroha Whanau o Mauao
2nd EMERY,
Pikiahu Hoe Tonga Pacifica Waka Ama
3rd KING, David Nga
Hoe Horo Outrigger Canoe Club
Int Women - W1
500
1st PIRIPI, Waitangi Nga Hoe Horo Outrigger
Canoe Club
2nd MORETE, Taylynn Te Paerangi Waka Ama
Inc
3rd SCHWALGER, Phoenix Hawaikinui Tuarua Waka Ama
Int Men - W1 500
1st HILL, Jarrod
Mareikura Waka Ama Club
2nd MACKAY, Kaahurere Otaki Waka
Hoe
3rd HETA, Tamati Mitamitaga o le Pasefika
Va'a-alo
J16 Women - W1 500
1st
PEWHAIRANGI, Te Aomihia Horouta Waka Hoe Club Inc.
2nd
PARETOA, Khobi Hei Matau Paddlers
3rd TENETI, Kelsey
Horouta Waka Hoe Club Inc.
J16 Men - W1
500
1st PAENGA-MORGAN, Anaru Horouta Waka Hoe
Club Inc
* ROOPINIA, Manatua Raiatea Tahiti * -EXHIBITION
ONLY-
2nd PEYROUX, Jezius Manukau Outrigger Canoe
Club
3rd ULALE, Nelson Hei Matau Paddlers
J19 Women - W1 500
1st WILLIAMS,
Rangi-Riana Horouta Waka Hoe Club Inc.
2nd TIMOTI,
Makayla Hei Matau Paddlers
3rd HAVERKAMP, Katarina Hei
Matau Paddlers
J19 Men - W1
500
1st APANUI-NEPE, Darius Waitakere Outrigger
Canoe Club Inc
2nd NGATAKI, Kacey Manukau Outrigger Canoe
Club
3rd SUITAULOA, Jake Otaki Waka Hoe
U23 Women - W1 500
1st VITOLIO,
Koha-Alofa Te Paerangi Waka Ama Inc
2nd TERE, Inamaru Te
Paerangi Waka Ama Inc
* VATEITEI, NOA Fiji* -EXHIBITION
ONLY-
3rd NGATORO, Keri Horouta Waka Hoe Club Inc.
U23 Men - W1 500
1st HELLESOE,
Marcel Manukau Outrigger Canoe Club
2nd TAMANUI-FRANSEN,
Sjimmy Manukau Outrigger Canoe Club
3rd SOUTHON, Te Waka
Iti Akarana
Snr Master Women - W1
500
1st PAPUNI, Maylene Te Au Rere Waka Ama
Club
2nd UHL, Sarah Ruamata Waka Ama Club
3rd ROGERS,
Yvonne Ruamata Waka Ama Club
Snr Master Men
- W1 500
1st PEHI, Richard Parihaka Waka Ama
Inc
2nd PAYN, Graham Te Waka o Aoraki
3rd HOHEPA,
Stephen Ruamata Waka Ama Club
Master Women -
W1 500
1st KINGI, Nicky Ruamata Waka Ama
Club
2nd MCCAULL, Tui Tarawera Outrigger Canoe
Club
3rd RAPANA, Raanj Tarawera Outrigger Canoe Club
Master Men - W1 500
1st ANDERSON,
Glenn Horouta Waka Hoe Club Inc.
2nd DONALDSON, Grant
Horouta Waka Hoe Club Inc.
3rd RIMENE, Paddy Wairarapa
Waka Ama Canoe Club
Premier Women - W1
500
1st ELKINGTON, Marama TOA Waka Ama
Club
2nd WILLIAMS, Akayshia Horouta Waka Hoe Club
Inc.
3rd CAMPBELL, Cory Horouta Waka Hoe Club Inc
Premier Men - W1 500
1st MILLON,
Manutea Akarana 1 2:14.07
2nd KING, Tupu Nga Hoe Horo
Outrigger Canoe Club 2 2:16.12
3rd ROOZENDAAL, Ash
Horouta Waka Hoe Club Inc. 3 2:19.98
Google
Drive link to today’s top photos:
https://drive.google.com/drive/folders/1dmAJ9QaOgD9icgX3LP5be2OKYM8LuDRi?usp=sharing
ends