Labour Portfolios And Rankings
MP Portfolios
1 David
Shearer
Leader
Security Intelligence
Service
Science and Innovation
2 Grant Robertson
Deputy Leader
Employment, Skills and
Training
Arts, Culture and Heritage
3 David Parker
Finance
Attorney-General
4 Jacinda Ardern
Social Development
Children
Associate Arts
Culture and Heritage
5 Clayton Cosgrove
SOEs
Commerce
Trade Negotiations
Associate
Finance
6 Annette King
Health
Pending final AG
Report Shane Jones
Regional
Development
Forestry
Associate Finance
8 Phil
Twyford
Housing
Auckland Issues
Associate
Environment
9 Maryan Street
Environment
Disarmament
and Arms Control
Associate Foreign Affairs
(ODA)
10 Chris Hipkins
Education
Senior
Whip
11 Nanaia Mahuta
Youth Affairs
Māori
Development
Associate Education (Māori)
12 David Clark
Economic Development
Small Business
13 Sue Moroney
ACC
Early Childhood Education
Women’s
Affairs
14 Su’a William Sio
Local
Government
Pacific Island Affairs
Inter Faith
Dialogue
Associate Foreign Affairs
15 Phil Goff
Foreign Affairs & Trade
State
Services
Defence
16 Darien Fenton
Junior
Whip
Labour (incl Health and Safety)
Immigration
Associate Arts, Culture and Heritage
17 Damien O’Connor
Primary Industries
Food Safety
18 Clare Curran
Communications and Information Technology
Broadcasting
Open Government
Associate Economic
Development
19 Andrew Little
Justice
Tourism
20 Megan Woods
Tertiary
Education
Associate Science and Innovation
Associate
Transport (Christchurch)
Remainder of Caucus listed by length of time in the House
Trevor Mallard
Shadow Leader of the House
Internal Affairs
(incl Ministerial Services)
Sport and
Recreation
Associate Finance
Lianne Dalziel
Canterbury Earthquake Recovery
Civil Defence
and Emergency Management
Earthquake
Commission
Associate Justice
Ruth Dyson
Conservation
Senior Citizens
Disability
Issues
Land Information
David Cunliffe
Revenue
Fisheries
Associate
Finance
Parekura Horomia
Māori Affairs
Treaty
Negotiations
Moana Mackey
Climate
Change
Energy and Resources
Iain Lees-Galloway
Transport
Veterans’ Affairs
Associate Health
(Alcohol and Drugs)
Raymond Huo
Building and
Construction
Statistics
Associate Ethnic
Affairs
Rajen Prasad
Ethnic Affairs
Social
Inclusion
Associate Social Development
Kris Faafoi
Police
Corrections
Associate Health (Aged
Care)
Carol Beaumont
Consumer Rights and
Standards
Associate Employment, Skills and
Training
Louisa Wall
Community and Voluntary
Sector
Associate Health (Inequalities)
Associate Sport
and Recreation
Rino Tirikatene
Customs
Associate
Māori Affairs
Ross Robertson
Assistant
Speaker
Racing
Associate Disarmament (Small
Arms)