Art & Entertainment | Book Reviews | Education | Entertainment Video | Health | Lifestyle | Sport | Sport Video | Search

 

Shearing Sports Results

Results from shearing sports events at the weekend in Dannevirke, Paparoa, Aria, Reefton and Marton

RESULTS from the Dannevirke A and P Show Shears at Dannevirke on Friday, February 5, 2021:

Shearing:

Open final (20 sheep): David Buick (Pongaroa) 16min 18sec, 54.95pts, 1; Rowland Smith (Maraekakaho) 16min 10sec, 55.5pts, 2; Aaron Haynes (Feilding) 16min 58sec, 58.55pts, 3; Toa Henderson (Kaiwaka) 15min 53sec, 58.55pts, 4.

Senior final (10 sheep): Reuben Alabaster (Taihape) 11min 30sec, 41.6pts, 1; Chris Dickson (Masterton) 10min 49sec, 42.15pts, 2; Kyle Mita (Masterton) 11min 32sec, 44.1pts, 3; Tama Nahona (Whanganui) 11min 28sec, 44.8pts, 4.

Intermediate final (5 sheep): Joseph Gordon (Masterton) 7min, 29.2pts, 1; Adam Gordon (Masterton) 6min 49sec, 29.45pts, 2; Clay Harris (Piopio) 7min 13sec, 29.85pts, 3; Ellis Rees (Wales) 7min 3sec, 29.95pts, 4.

Junior final (4 sheep): Hamu Henderson (Kaiwaka) 5min 55sec, 23.25pts, 1; Michael Buick (Pongaroa) 6min 19sec, 25.95pts, 2; Finn McKenzie (Wairoa) 6min 37sec, 26.35pts, 3; Josh Devane (Taihape)8min 11sec, 32.8pts, 4.

Novice final (2 sheep): Sam Mathewson (Martinborough) 5min 27sec, 22.35pts, 1; Te Anna Phillips (Taumarunui) 4min 50sec, 25.5pts, 2; Summer Pritchard (Pongaroa) 4min 6sec, 26.3pts, 3; Lily Alabaster (Taihape) 4min 29sec, 26.45pts, 5.

Woolhandling:

Open final: Joel Henare (Gisborne) 27.2pts, 1; Keryn Herbert (Te Kuiti) 33.4pts, 2; Brittany Tibble (Gisborne) 45.9pts, 3.

Senior final: Jimmy Samuels (Marton) 28.7pts, 1; Azuredee Paku (Masterton) 30.4pts, 2; Vinniye Phillips (Taumarunui) 38.8pts, 3.

Junior final: Te Whetu Brown (Wairoa) 35.9pts, 1; Amy Bell (Weber) 36pts, 2; Gabrielle Stoney (Dannevirke) 44.2pts, 3.

Novice final: Staci Hikawai (Dannevirke) 21.03pts, 1; Jade Hikawai (Dannevirke) 38.8pts, 2; Jevana Manson (Piopio) 47.8pts, 3.

RESULTS from the Noerth Kaipara A and P Shw Shears at Paparoa on Saturday, February 6, 2021:

Open final: Phil Wedd (Silverdale) 1; Neville Osborne (Dargaville) 2; Whetu Henderson (Kaiwaka) 3; Alan Bramley (Kaeo) 4.

Senior final: Kieren Gillespie 1; Alan Boler (Wellsford) 2; Lee Cheyne (Waiterimu) 3.

Intermediate final: Kelvin Welch (Snells Beach) 1; Rex Finlayson (Kai Iwi Lakes) 2.

Junior final: Gus Berger (Ahuroa) 1; Archer Walton (Tangiteroria) 2; Paul Finlayson (Kai Iwi Lakes) 3.

Novice: Tessa Berger (Ahuroa) 1; Niamh Walton (Tangiteroria) 2.

RESULTS from the Waitangi Day Aria Shearing Sports at Aria on Saturday, February 6, 2021:

Shearing

Open final (20 sheep): Leon Samuels (Invercargill) 16min 50sec, 57.4pts, 1; Angus Moore (Seddon) 16min 20sec, 57.45pts, 2; Mark Grainger (Te Kuiti) 16min 54sec, 57.6sec, 3; Toa Henderson (Kaiwaka) 16min 29sec, 61.7pts, 4.

Senior final (10 sheep): Chris Dickson (Masterton) 9min 48sec, 34.9pts, 1; Kyle Mita (Masterton) 9min 55sec, 36.55pts, 2; Ruka Braddick (Eketahuna) 10min 16sec, 38.5pts, 3; Jayden Mainland (Wellsford) 10min 2sec, 39.4pts, 4.

Intermediate final (4 sheep): Adam Gordon (Masterton) 8min 8sec, 31.4pts, 1; Clay Harris (Piopio) 7min 59sec, 35.95pts, 2; Topia Barrowcliffe (Piopio) 7min 38sec, 37.15pts, 3; Tes Paewai (Wales) 8min 26sec, 40.8pts, 4.

Junior final (4 sheep): Hamu Henderson (Kaiwaka) 7min 23sec, 24.9pts, 1; Keahrey Manson (Piopio) 6min 44sec, 25.45pts, 2; Josh Devane (Taihape) 8min 14sec, 30.7pts, 3; Ryka Swann (Wairoa) 8min 2sec, 36.35pts, 4.

Novice final (2 sheep): Sean Fagan (Te Kuiti) 8min 29sec, 37.45pts, 1; Te Anna Phillips (Taumarunui)10min 6sec, 39.8pts, 2; Lily Alabaster (Taihape) 8min 43sec, 40.65pts,, 3; Mike Rata (Taumarunui) 8min 8sec, 43.4pts, 4.

Woolhandling:

Open final: Keryn Herbert (Te Kuiti) 53.83pts, 1; Joel Henare (Gisborne) 66.49pts, 2; Angela Stevens (Napier) 100.386pts, 3.

Senior final: Vinniye Phillips (Taumarunui) 87.768pts, 1; Crystal Braddick (Eketahuna) 91.44pts, 2; Azuredee Paku (Masterton) 93.086pts, 3.

Junior final: Topia Barrowcliffe (Piopio) 68.37pts, 1; Rahera Kerr (Hautupu)) 74.19pts, 2; Te Whetu Brown (Wairoa) 76.59pts, 3.

Novice final: Sheena Maru (Marokopa/Piopio) 67.394pts, 1; Rongomai Hepi (Turangi) 71.19pts, 2; Kyle Mita (Masterton) 91.53pts, 3.

RESULTS from the Reefton Shears at the Inangahua A and P Show, Reefton, on Saturday, February 6, 2021:

Open final (20 sheep): Floyd Haare (Ohai) 17min 0.94sec, 64.45pts, 1; Paul Hodges (Geraldine) 17min 11.66sec, 66.53pts, 2; Lyall Windleburn (Rangiora) 16min 51.84sec, 69.74pts, 3; Jotham Rentoul (Wakefield) 20min 14.81sec, 72.64pts, 4.

Open Plate (10 sheep): Nick Nalder (Takaka) 9min 53.63sec, 41.58pts, 1; Dave Brooker (Rangiora) 10min 47.84sec, 41.79pts, 2; Duncan Higgins (Blenheim) 11min 20.38sec, 41.82pts, 3; Chris Jones (Blenheim) 10min 31.44sec, 42.67pts, 4.

Senior final (8 sheep): Taare Edwards (Ashburton) 10min 11.82sec, 39.47pts, 1; Allan Oldfield (Geraldine) 10min 31.94sec, 40.47pts, 2; Hamish Barker (Tapawera) 10min 53.72sec, 50.56pts, 3; Scott McKay (Clarence) 10min 51.5sec, 50.7pts, 4.

Intermediate final (4 sheep): Alice Watson (Blenheim) 7min 16.72sec, 28.34pts, 1; Chase Rattray (Ashburton) 6min 3.25sec, 29.66pts, 2; Ben Forrester (Rangiora) 6min 7.75sec, 33.29pts, 3; Aaron Win (Reefton) 7min 36.56sec, 39.83pts, 4.

Junior final (2 sheep): Timo Hicks (Tapawera) 5min 49.97sec, 28.5pts, 1; Reuben King (Rangiora) 6min 1.4sec, 29.07pts, 2; Rob Clark (Greymouth) 5min 47.37sec, 41.37pts, 3; Jess Tou (Ashburton) 5min 51.31sec, 59.07pts, 4.

Blades final (5 sheep): Allan Oldfield (Geraldine) 13min 23.59sec, 49.78pts, 1; Scott McKay (Clarence) 13min 5sec, 57.65pts, 2; Phil Oldfield (Geraldine) 17min 10.06sec, 59.7pts, 3; Allen Gemmell (Loburn) 16min 29.59sec, 65.48pts, 4.

Classic (6 sheep): Chris Jones (Blenheim) 7min 14.47sec, 32.22pts, 1; Dave Brooker (Rangiora) 6min 27.85sec, 33.56pts, 2; Sam Win (Reefton) 6min 26.69sec, 35.33pts, 3; Frank Bint (Tapawera) 7min 34.31sec, 37.38pts, 4.

Clean shear (2 sheep): Lyall Windleburn (Rangiora) 5.5pts, 1; Chase Rattray (Ashburton) 6pts, 2; Taare Edwards (Ashburton) 7.5pts, 3; Jotham Rentoul (Wakefield) 8pts, 4.

RESULTS from the Rangitikei Shearing Sports North Island Shearing and Woolhandling Championships at Marton on Sunday, February 7, 2021:

Shearing:

Open final (20 sheep): Rowland Smith (Maraekakaho) 17min 9.46sec, 59.173pts, 1; Nathan Stratford (Invercargill) 17min 35.11sec, 60.306pts, 2; Leon Samuels (Invercargill) 17minn 25.45sec, 60.973pts, 3; Gavin Mutch (Scotland/Dannevirke) 16min 57.54sec, 61.177pts, 4; Toa Henderson (Kaiwaka) 17min 22.21sec, 63.211pts, 5; Angus Moore (Seddon) 16min 57.22sec, 63.211pts, 6.

Senior final (12 sheep)): Kyle Mita (Masterton) 13min 4.83sec, 49.158pts, 1; Reuben Alabaster (Taihape) 12min 23.25sec, 50.246pts, 2; Chris Dickson (Masterton) 12min 21.05sec, 50.719pts, 3; Jayden Mainland (Wellsford) 13min 34.27sec, 53.131pts, 4; Tama Nahona (Whanganui) 14min 3.32sec, 53.999pts, 5; Ruka Braddick (Eketahuna) 14min 8.26sec, 54.080pts, 6.

Intermediate final (5 sheep): Ellis Rees (Rhayader, Wales) 6min 52.71sec, 29.236pts, 1; Joseph Gordon (Masterton) 6min 21.51sec, 29.676pts, 2; Adam Gordon (Masterton) 6min 13.54sec, 30.077pts, 3; Clay Harris (Piopio) 6min 39.25sec, 32.763pts, 4;Topi Barrowcliffe (Piopio) 6min 22.77sec, 34.539pts, 5; James O’Reilly (Donegal, Ireland) 6min 58.09sec, 39.505pts, 6.

Junior final (4 sheep): Michael Buick (Pongaroa) 8min 23.83sec, 34.442pts, 1; James Noble Campbell (Pukekawa) 8min 38.44sec, 36.922pts, 2; Josh Devane (Taihape) 9min 5.46sec, 37.273pts, 3; Hamu Henderson (Kaiwaka) 8min 56.89sec, 38.095pts, 4; Finn McKenzie (Wairoa) 9min 25.95sec, 40.798pts, 5; Maureen Chaffey (Hastings) 10min 5.11sec, 50.506pts, 6.

Novice (1 sheep): Summer Prichard (Pongaroa) 3min 38.32sec, 23.916pts, 1; Sam Mathewson (Martinborough) 5min 54.92sec, 24.746pts, 2; Charlie Heard (Masterton) 4min 39.62sec, 29.981pts, 3; William Billing (Masterton) 5min 23.73sec, 30.187pts, 4; Lily Alabaster (Taihape) 4min 40.99sec, 34.05pts, 5; Te Anna Phillips (Taumarunui) 5min 26.53sec, 34.327pts, 6.

Woolhandling:

Open final: Samantha Gordon (Masterton) 1; Keryn Herbert (Te Kuiti) 2; Brittany Tibble (Gisborne) 3; Angela Stevens (Napier) 4; Logan Kamura (Marton) 5; Chelsea Collier (Hamilton/Gore) 6.

Azuredee Paku (Masterton) 1; Te Anna Phillips (Taumarunui) 2; Chrystal Braddick (Eketahuna) 3; Jimmy Samuels (Marton) 4; Emily Te Kapa (Scotland) 5; Vinniye Phillips (Taumarunui) 6.

Junior final: Rahera Kerr (Hautupu) 1; Alisha Te Huia (Marton) 2; Amy Bell (Weber) 3; Te Whetu Brown (Wairoa) 4.

Novice: Grace Croasdale (Masterton) 1; Atira Barrowcliffe (Piopio) 2; Eleri Bradley (Woodville) 3; Rongomai Hepi (Turangi) 4; Kiha Ruki (Te Kuiti) 5; Sheena Maru (Marokopa/Piopio) 6.

© Scoop Media

 
 
 
Culture Headlines | Health Headlines | Education Headlines

 


Howard Davis: Controlling the High Ground

Stephen Johnson's raw and angry film not only poses important questions with scrupulous authenticity, but also provides a timely reminder of the genocidal consequences of casual bigotry and xenophobia. More>>

Howard Davis: Dryzabone - Robert Conolly's The Dry

After the terrible devastation caused by last year’s bushfires, which prompted hundreds of Australians to shelter in the ocean to escape incineration and destroyed uncountable amounts of wildlife, The Dry has been released during a totally different kind of dry spell. More>>


Howard Davis: Benjamin Ree's The Painter and The Thief

The Norwegian filmmaker had long been fascinated by art thieves who commit high-stakes crimes with a delicate touch when a chance Google search in 2015 uncovered a botched heist in Oslo. More>>


Howard Davis: Hit the Road, Jack - Chloé Zhao's Nomadland

Nomadland is perhaps the ultimately 'road' movie as it follows a group of dispossessed and disenfranchised vagabonds who find a form of communal refuge in camp sites and trailer parks after the economic contraction of 2008. More>>


Howard Davis: Byrneing Down the House - Spike Lee's American Utopia

Lee does an admirable job capturing Byrne's stunning live performance of his latest album, but the real star of the show is the staging. More>>


Howard Davis: The Phoenix Foundation Friend Ship Tour Docks in Wellington

A sense of local pride was certainly running high at the Opera House on Saturday night, as the lads ran through a tasty little set drawn mostly from their latest album Friend Ship (splash out for Xmas on the shocking pink extra-thick vinyl edition). More>>


 
 
 
 
 
 

LATEST HEADLINES

  • CULTURE
  • HEALTH
  • EDUCATION
 
 
  • Wellington
  • Christchurch
  • Auckland