Celebrating 25 Years of Scoop
Special: Up To 25% Off Scoop Pro Learn More
Parliament

Gordon Campbell | Parliament TV | Parliament Today | Video | Questions Of the Day | Search

 

Select Committee Membership And Chairs Late 2005

Membership Of Select Committees For The Forty-Eighth Parliament As At 11 November 2005

Commerce

Business development, commerce, communications, consumer affairs, energy, information technology, insurance and superannuation

Chris Auchinvole, Gordon Copeland (Deputy Chairperson), Shane Jones, Hon Winnie Laban, Hon Mahara Okeroa, Katherine Rich (Chairperson), Maryan Street, Chris Tremain, and Pansy Wong.

Education and Science

Education, education review, industry training, research, science and technology

Dr Ashraf Choudhary, Jacqui Dean, Hon Brian Donnelly (Chairperson), Hon Bill English, Te Ururoa Flavell, Marian Hobbs, Colin King, Moana Mackey (Deputy Chairperson), Allan Peachey, and Dianne Yates.

Finance and Expenditure

Audit of the Crown's and departmental financial statements, Government finance, revenue and taxation

Gordon Copeland, Craig Foss, Hon Mark Gosche, George Hawkins, Rodney Hide, Shane Jones (Chairperson), John Key, Dr the Hon Lockwood Smith (Deputy Chairperson), Paul Swain, Chris Tremain, and R Doug Woolerton.

Foreign Affairs, Defence and Trade

Customs, defence, disarmament and arms control, foreign affairs, immigration and trade

Tim Groser, John Hayes, Keith Locke, Hon Murray McCully, Jill Pettis, H V Ross Robertson, Paul Swain, Hon Georgina te Heuheu (Deputy Chairperson), and Dianne Yates (Chairperson).

Advertisement - scroll to continue reading

Are you getting our free newsletter?

Subscribe to Scoop’s 'The Catch Up' our free weekly newsletter sent to your inbox every Monday with stories from across our network.

Government Administration


Civil defence, cultural affairs, fitness, sport and leisure, internal affairs, Pacific Island affairs, Prime Minister and Cabinet, racing, services to Parliament, State services, statistics, tourism, women's affairs and youth affairs

Shane Ardern (Chairperson), Brian Connell, Russell Fairbrother, Sandra Goudie, H V Ross Robertson (Deputy Chairperson), and Hon Dover Samuels.

Health


Dr Jackie Blue, Dr Jonathan Coleman, Darien Fenton, Jo Goodhew, Ann Hartley, Sue Kedgley (Chairperson), Sue Moroney, Hon Tony Ryall, Barbara Stewart, Maryan Street (Deputy Chairperson), and Tariana Turia.

Justice and Electoral


Crown legal and drafting services, electoral matters, human rights and justice


Russell Fairbrother, Christopher Finlayson (Deputy Chairperson), Hone Harawira, Ann Hartley, Lynne Pillay (Chairperson), Metiria Turei, Nicky Wagner, and Dr Richard Worth.

Law and Order

Corrections, courts, criminal law, police and serious fraud


Chester Borrows, Martin Gallagher (Chairperson), Hon Winnie Laban, Ron Mark (Deputy Chairperson), Jill Pettis, Simon Power, and Kate Wilkinson.


Local Government and Environment


Conservation, environment and local government

Georgina Beyer, Mark Blumsky, John Carter (Deputy Chairperson), Steve Chadwick (Chairperson), Jeanette Fitzsimons, Martin Gallagher, Marian Hobbs, Eric Roy, and Hon Dr Nick Smith.

Maori Affairs

Gerry Brownlee, Hon Tau Henare, Dave Hereora (Chairperson), Hon Mahara Okeroa, Pita Paraone, Hon Mita Ririnui, Dr Pita Sharples (Deputy Chairperson), and Hon Georgina te Heuheu.

Officers of Parliament

Primary Production


Agriculture, biosecurity, fisheries, forestry, lands and land information


Hon David Carter (Chairperson), Dr Ashraf Choudhary (Deputy Chairperson), Nathan Guy, Phil Heatley, Dave Hereora, Colin King, Moana Mackey, and Hon Dover Samuels.

Privileges

Questions of parliamentary privilege

Regulations Review

George Hawkins, Marian Hobbs (Deputy Chairperson), Eric Roy, Maryan Street, Kate Wilkinson, and Dr Richard Worth (Chairperson).

Social Services

Housing, senior citizens, social welfare, veterans' affairs and work and income support

Paula Bennett, Georgina Beyer (Chairperson), Sue Bradford, Steve Chadwick, Judith Collins (Deputy Chairperson), Hon Harry Duynhoven, Taito Phillip Field, Dr Paul Hutchison, Heather Roy, Anne Tolley, and Judy Turner.

Standing Orders

Transport and Industrial Relations

Accident compensation, industrial relations, labour, occupational health and safety, transport and transport safety

David Bennett, Peter Brown, Bob Clarkson, Darien Fenton, Taito Phillip Field, Hon Mark Gosche (Chairperson), Dr Wayne Mapp, Sue Moroney, Hon Judith Tizard, and Hon Maurice Williamson (Deputy Chairperson).

ENDS


© Scoop Media

Advertisement - scroll to continue reading
 
 
 
Parliament Headlines | Politics Headlines | Regional Headlines

 
 
 
 
 
 
 

LATEST HEADLINES

  • PARLIAMENT
  • POLITICS
  • REGIONAL
 
 

InfoPages News Channels


 
 
 
 

Join Our Free Newsletter

Subscribe to Scoop’s 'The Catch Up' our free weekly newsletter sent to your inbox every Monday with stories from across our network.