Parliament

Gordon Campbell | Parliament TV | Parliament Today | Video | Questions Of the Day | Search

 

The 2011 Queen's Birthday Honours

The 2011 Queen's Birthday Honours

The New Zealand Order of Merit

DNZM (Dame Companion of the Order)

Rosemary Anne Horton, QSO, QSM, Auckland, for services to philanthropy.
Dr Katerina Te Heikoko Mataira, CNZM, Hamilton, for services to the Maori language

KNZM (Knight Companion of the Order)
David John Graham, CBE, ED, Auckland, for services to education and sport.
The Honourable Justice Robert Grant Hammond, Wellington, for services to the law.
Graeme Thomas Harrison, Wellington, for services to business.
Daniel Patrick Higgins, ONZM, Palmerston North, for services to philanthropy and the community.
James Hay Wallace, ONZM, Auckland, for services to the arts.

CNZM (Companion of the Order)
The Honourable John Archibald Banks, QSO, Auckland, for services to local body affairs.
Howard George Broad, Wellington, for services as Commissioner of Police.
Herbert John Te Kauru Clarke, Lower Hutt, for services to Maori.
Dr Matteo de Nora, Monaco, for services to yachting and medicine.
Christopher Keith Doig, OBE, Christchurch, for services to the arts and sport.
Kenneth Mark Ford, Auckland, for services to local government.
Dr Margaret Phyllis Elsie Horsburgh, Auckland, for services to health.
Roger Lawrence Kerr, Wellington, for services to business.
Boudewijn Huibrecht Klap, QSO, Wellington, for services to business and the community.
Derek Te Ariki Te Whetu Takatahi Morehu, Rotorua, for services to Maori.
Christopher Wilton Parkin, Wellington, for services to business and the arts.
Kerry Leigh Prendergast, Wellington, for services to local body affairs.
William Newton Sheat, OBE, Lower Hutt, for services to the arts.
Professor Warren Perry Tate, Kaikorai, for services to science.
John Henry Whitehead, Wellington, for services as Secretary to the Treasury.

ONZM (Officer of the Order)
Ruth Ellina Aitken, Paeroa, for services to netball.
Professor Emeritus Martin Hugh Devlin, Waikanae, for services to education.
Catherine Moana Dewes, Rotorua, for services to Maori.
Robert Anthony Fisher, Auckland, for services to sport.
Stephen Paul Fleming, Wellington, for services to cricket.
Dr Peter James Gow, Greenlane, for services to health.
Professor John Allan Clinton Hattie, Melbourne, Victoria, Australia, for services to education.
Dr John Stephen Hellstrom, Picton, for services to biosecurity.
Diedre Allison Irons, MBE, Wellington, for services to music.
Judith Mary Kirk, Taupo, for services to the community.
Dr Jack Neville Parle, Hamilton, for services to agricultural science.
Professor Ronald James Paterson, Auckland, for services to health.
Nolan Tariho Rimitiriu Raihania, Tokomaru Bay, for services to Maori.
Dr Roland Elliston Rowland, Palmerston North, for services to genetic research.
Professor Swee Thong Tan, Wellington, for services to medicine.
John Frederick Turner, JP, Lumsden, for services to the meat industry.
Daniel Luca Vettori, Auckland, for services to cricket.
Rea Geoffrey Wikaira, JP, Waiheke Island, Auckland, for services to health administration.
Casey Williams, Hamilton, for services to netball.

MNZM (Member of the Order)
Ratapu Hori Te Awa, Huntly, for services to Maori.
Roka Hurihia Cameron, Opotiki, for services to Maori.
Sean Pero MacPherson Cameron, Gold Coast, for services to basketball.
James Clovis Clad, Washington, for services to New Zealand - United States of America relations.
Barry George Cleal, JP, Auckland, for services to rowing.
William John Cyrus Dooley, Oamaru, for services to the restoration of historic buildings.
Robyn May Duncan, Feilding, for services to youth.
Paul Brian Ellis, Auckland, for services to the music industry.
Mark Christopher Farnsworth, Mangawhai, for services to the community.
Kenneth James Gilligan, Napier, for services to business.
Ngaire Anne Guy, Tauranga, for service to music.
Adam James Hall, Dunedin, for services to sport.
Jenny Gwynndd Harper, Christchurch, for services to the arts.
David Harold Ward Hartnell, Auckland, for services to entertainment.
Richard Bruce Hawke, Christchurch, for services to pipe bands.
John Langley Hawkesby, Auckland, for services to broadcasting and the community.
Dr Rodger William Hilliker, Temuka, for services as a general practitioner.
Peter Malcolm Jackson, Kaitaia, for services to journalism.
Dr Guy Elwyn Jansen, Porirua, for services to music.
Gregory Kenneth Jenks, Tauranga, for services to conservation.
Michael Johnson, Waiuku, for services to paralympic sport.
Josephine Tui Faith Karanga, Whakatane, for services to Maori.
Jason Mark Kerrison, Auckland, for services to music.
Jennifer Cheryl King, Wellington, for services to the Asian community.
Sionepaea Kumitau, Auckland, for services to the Niuean community.
James Robert Law, Featherton, for services to the community.
Daphne Tania Luke, Otaki, for services to business and the community.
Alfred Lewis McIvor, Christchurch, for services to diabetes research.
Leonard James Murray, Bronte, Australia, for services to tourism.
Keith James Neylon, Invercargill, for services to agriculture.
Diana Elizabeth Parkes, Lower Hutt, for services to textile art.
Valentino Pereira, Wellington, for services to the Pacific community.
Kuini Moehau Reedy, Gisborne, for services to Maori.
Nonnita Margaret Rees, Wellington, for services to the arts.
John Cecil Roadley, Blenheim, for services to the dairy industry.
Sister Marie Elizabeth Roche, Upper Hutt, for services to the community.
Ann Mary Ruth, London, United Kingdom, for services to drama.
Allan Arrol Scott, Blenheim, for services to viticulture.
Lois Ann Scott, Dunedin, for services to the community.
Dr Kantha Madhavji Soni, Auckland, for services to medicine and the community.
Ivan Carl Sutherland, Blenheim, for services to rowing and viticulture
Roger Neil Taylor, Nelson, for services to the arts.
Isabella Huihana Tedcastle, Auckland, for services to the community.
Jonathan Robert White, Whakatane, for services to the arts and the community.
Jo-anne Edna Mary Wilkinson, Leigh, for services to youth.
Steven Wai Cheung Wong, Auckland, for services to the Chinese community.
Laurence Edward Zwimpfer, Wellington, for services to information technology.

CNZM (Companion of the Order)

Richard Lee Armitage, Virginia, United States, for services to New Zealand - United States of America relations.

The Queen's Service Order (QSO) Companion of the Order
Dr Kelvin Raymond Berryman, Plimmerton, for services to science..
Dr Paul Garth Livingstone, Wellington, for services to veterinary science.
Carol Anne Moffatt, MNZM, Kaiapoi, for services to education
Judge Paul von Dadelszen, Havelock North, for services to the Family Court.

The Queen's Service Medal (QSM)
David Page Adamson, Invercargill, for services to the New Zealand Fire Service
John Antony, Auckland, for services to musical theatre
Irene Rosslyn Barnes, Manapouri, for services to the community
William David Bevan, Porirua, for services to the community
Audrey Maud Bevege, Te Kuiti, for services to the community
Senior Sergeant Kevin Joseph Brennan, Auckland, for services to the New Zealand Police
George Brown, for services to the community, Invercargill
Dorothy Ellen Burley, Upper Hutt, for services to the community
Grace Byers, Te Aroha, for services to the community
Amanda Catherine Calder, Wellington, for services to the community
Douglas John Joseph Clemens, Rotorua, for services to the community
Janet Elizabeth Colby, Auckland, for services to health
Henry William Cranefield, Auckland, for services to the community
Glenis Margaret Crutchley, Ranfurly, for services to the community
Yvonne June Dasler, Blenheim, for services to the community
James Greer Dickson, Christchurch, for services to the New Zealand Customs Service
Michael Terence Dwyer, Wellington, for services to Maori and the community
Urikore Julie Anne Dwyer, Wellington, for services to Maori and the community
Doreen Ngawai Erueti, New Plymouth, for services to Maori
Gweneth Pauline Fairbrother, Dannevirke, for services to the community
Peter Morton Franks, Gisborne, for services to the community
Murray Stanley Gane, Te Awamutu, for services to the New Zealand Fire Service
Richard William Glover, Gisborne, for services to surf lifesaving and the community
Barry John Haddock, Auckland, for services to education
Stephen Hugh Staples Hamilton, Auckland, for services to the community
Ethne Elna Hanna, Auckland, for services to the community
Ross Leslie Hanna, JP, Auckland, for services to the community
Vaiopuaa Faletoi Harris, Auckland, for services to the community
Milton Mansfield McElroy Hollard, Wellington, for services to the House of Representatives
Chief Fire Officer Raymond George Clarence Huxford, Feilding, for services to the New Zealand Fire Service
Henare Ngaera Keefe, JP, Hastings, for services to Maori and the community
Emma Kesha, Dunedin, for services to the Pacific community
Youn Soo Lee, Christchurch, for services to the Korean community
Tom Kwok Hing Leong, Auckland, for services to the electrical industry
Violet Naomi Lynch, Gore, for services to netball
Barbara Dawn Mahutonga, New Plymouth, for services to early childhood education
Anita Mansell, Lower Hutt, for services to the Filipino community
Rupene Mare, Kaitaia, for services to Maori and the community
Carol Eileen Marshall, Turangi, for services to early childhood education
John Barry Massam, Auckland, for services to the community
Heneriata Maxwell, Lower Hutt, for services to Te Kohanga Reo
Laurence Augustine McEntee, Auckland, for services to the community
Roderick Tomas McKenzie, Masterton, for services to local body affairs and the community
Timothy Michael Metcalfe, Wanganui, for services to the community
Ian Alexander Munro, JP, Auckland, for services to the community
Wiremu Te Pania Nathan, Kaitaia, for services to the community
Grant William Maurice Nelson, Christchurch, for services to philanthropy
Marilyn Ann Nelson, Christchurch, for services to philanthropy
Peter Laurence Oldham, Waimamaku, for services to the community
Susan Jane Page, Napier, for services to the community
Brian Joseph Palmer, Tauranga, for services to search and rescue
Margaret Ethel Rex-Benner, JP, Mount Maunganui, for services to the community
Jennifer Ann Roper, Wairoa, for services to the community
Harkrishen Singh, JP, Hamilton, for services to the Indian community
Manjit Singh, Pukekohe, for services to the Indian community
Sergeant Richard George Spendelow, Auckland, for services to the New Zealand Police
Mary Rose Sturgeon, JP, Runanga, for services to the community
Parakash Chandar Sund, Auckland, for services to the community
Tahi Takao, JP, Motueka, for services to Maori
Desmond Walter Templeton, Riverton, for services to flax milling heritage (Deceased. Her Majesty's approval to this appointment was signified before his death.)
Anita Po-Chu Thirtle, JP, Wanganui, for services to the Chinese community
Henry George Raymond Tolley, Masterton, for services to the community
Hana Espie Tukukino, Benowa, Queensland, for services to Maori
Watene Waara Tukukino, Benowa, Queensland, for services to Maori
Frank Stewart Vosper, Tauranga, for services to the community
Te Waikaretu Wickliffe, Kawerau, for services to Maori
Eruera Wiki Wikiriwhi, Tokoroa, for services to Maori
Pamela Ann Wilson, JP, Mangakino, for services to the community
Wallace Andrew Wilson, Christchurch, for services to surf life saving and rugby league
Mary Isabel Yearbury, Pukekohe, for services to the community
Senior Station Officer Ivan John Young, Napier, for services to the New Zealand Fire Service
Margaret Carole Young, JP, Opotiki, for services to the community

The New Zealand Distinguished Service Decoration, New Zealand Defence Force
Lieutenant Colonel Christopher John Parsons, MNZM, The New Zealand Special Air Service.
Warrant Officer Class 1 Ian Richard Ponse, Royal New Zealand Army Logistic Regiment.
Acting Warrant Officer Darren Smith, Royal New Zealand Air Force.

© Scoop Media

 
 
 
Parliament Headlines | Politics Headlines | Regional Headlines


Gordon Campbell: On The Mosque Movie, And The Demise Of Netanyahu

Plainly, a whole lot of New Zealanders – including PM Jacinda Ardern - are not on board with They Are Us, the mooted film project intended about the Christchurch mosque shootings. Here’s how the original Hollywood Reporter story described the gist of They Are Us... More>>

 



Government: To Apologize For Dawn Raids

The Government will make a formal apology for the wrongs committed during the Dawn Raids of the 1970’s.
Between 1974 and 1976, a series of rigorous immigration enforcement policies were carried out that resulted in targeted raids on the homes of Pacific families... More>>

ALSO:


Trade: EU And UK FTAs Top Of List For First Ministerial Trip Since COVID-19

Trade and Export Growth Minister Damien O’Connor today announced details of his planned visit to the United Kingdom and European Union next week, where he will hold trade and agriculture discussions to further New Zealand’s economic recovery from COVID-19... More>>


Transport: Clean Car Package To Drive Down Emissions

The Government is taking action in line with the advice of the Climate Change Commission to increase the uptake of low emission vehicles by introducing a range of measures that will help meet New Zealand’s 2050 carbon neutral target... More>>

ALSO:


Jewish Council: New Zealand Not Immune From Rise In Antisemitism

The representative body of New Zealand Jewry, the NZ Jewish Council (NZJC), has expressed concern about the high number of antisemitic incidents in New Zealand recorded last month. Spokesperson for the NZJC, Juliet Moses, said... More>>

NZNO: Nurses Reject DHB Offer And Confirm Strike Action

The New Zealand Nurses Organisation says its 30,000 members who work in DHBs have voted overwhelmingly to reject a second offer in their current round of multi-employer collective agreement (MECA) negotiations... More>>

ALSO:


 
 
 
 
 
 

LATEST HEADLINES

  • PARLIAMENT
  • POLITICS
  • REGIONAL
 
 

InfoPages News Channels