2018 Swimming New Zealand Awards finalists announced
Swimming New Zealand has today announced the finalists for eleven categories at the 2018 Swimming New Zealand Awards, to honour and celebrate achievements by New Zealand swimmers, officials, volunteers and coaches in 2017-2018.
Ten finalists from the International, Domestic, Open Water and Para Swimmer of the Year categories are all in line for the prestigious supreme Swimmer of the Year Award, won last year by outstanding Para swimmer, Sophie Pascoe.
2017 Emerging Swimmer of The Year Award winner and Gold Coast Commonwealth Games bronze medalist Lewis Clareburt is in line for top honours as a finalist in two categories - the International and Domestic Swimmer of the Year.
Clareburt is joined by Bradlee Ashby, and Emma Robinson as finalists in the Domestic category, with 2017 FINA World Championship finalist Corey Main joining Clareburt, Ashby and Robinson as finalists for International Swimmer of the Year.
Clareburt’s coach Gary Hollywood at Wellington’s Capital Swim Club, is a finalist in the Coach of Year category alongside Andrew McMillan (North Shore) and Roly Crichton (QEII).
Pascoe who set six world records in 2017 and won two gold medals at the Commonwealth Games is joined by fellow Gold Coast team mates Jesse Reynolds and Chris Arbuthnott as finalists for Para swimmer of the year.
Twelve young Kiwi swimmers are finalists in the New Zealand Swimming Alumni Zonal Emerging Swimmer of the Year award which includes Michael Pickett, who has established himself as one of Australasia’s fastest age group freestyle sprinters, and 2017 Bahamas Youth Commonwealth Games medalists Callum Prime, Finn Kennard-Campbell, Zac Reid, Hannah Bates and Chelsey Edwards.
Gold Coast Commonwealth Games representative Celyn Edwards alongside Andrew Jeffcoat, Tyler Finau, Atakura Julian, Thomas Watkins and Quinton Hurley round out the list of finalists for Zonal Emerging Swimmer of the Year.
Northland’s Carlrine Gillespie, Helen Tait (Canterbury West Coast) and Noel Stevens (Wellington) are finalists for the Bill Matson Technical Official of the Year award.
Volunteer of the Year finalists are Helene Helms (North Shore), Jacqui Forsythe (Wellington) and Wayne Rollinson (Canterbury West Coast).
The winners will be presented at the 2018 Swimming New Zealand Awards ceremony on Saturday 7 July at The Spencer on Byron Hotel, Takapuna.
Other awards presented during the ceremony include; New Zealand Masters Swimmer of the Year and Swimming New Zealand Life Members Awards.
“The Swimming New Zealand Awards offer the swimming community the opportunity to recognise and celebrate our athletes, coaches and administrators who have excelled throughout the 2017/18 years and who have set the standard for others to aspire to over the next 12 months,” says Steve Johns, Chief Executive of Swimming New Zealand.
Full list of finalists for the 2018 New Zealand Swimming Awards:
New
Zealand Swimming Alumni – Harlequins Zonal Emerging
Swimmer of the year (eligible for the overall
Emerging Swimmer of the Year).
Callum Prime (North
Shore Swimming Club)
Finn Kennard-Campbell (North
Shore Swimming Club)
Michael Pickett (North Shore
Swimming Club)
New Zealand Swimming
Alumni – Aqua Knights Zonal Emerging Swimmer of the year
(eligible for the overall Emerging Swimmer of
the Year).
Andrew Jeffcoat (Fairfield Swimming
Club)
Tyler Finau (Enterprise Swim
Club)
Zac Reid (Aquabladz New Plymouth Swimming
Club)
New Zealand Swimming Alumni –
All Stars Zonal Emerging Swimmer of the year
(eligible for the overall Emerging Swimmer of
the Year).
Atakura Julian (Capital Swim
Club)
Chelsey Edwards (SwimZone
Racing)
Thomas Watkins (Capital Swim Club)
New Zealand Swimming Alumni – Makos Zonal
Emerging Swimmer of the year (eligible for the
overall Emerging Swimmer of the Year).
Celyn Edwards
(Selwyn Swim Club)
Hannah Bates (Aquagym
Swimming Club)
Quinton Hurley (Jasi Swim
Club)
Bill Matson Technical Official of
the Year
Carlrine Gillespie
(Northland)
Helen Tait (Canterbury West
Coast)
Noel Stevens (Wellington)
Volunteer of the Year
Helene Helms
(North Shore Swimming Club)
Jacqui Forsythe
(Wellington)
Wayne Rollinson (Canterbury West
Coast)
New Zealand Masters Swimmer of
the Year
*winner announced at awards.
Para swimmer of the Year (Eligible
for the supreme Swimmer of the Year Award)
Chris
Arbuthnott (Ice Breaker Aquatics)
Jesse Reynolds
(Fairfield Swimming Club)
Sophie Pascoe (QEII
Swim Club)
Open Water Swimmer of the
Year (Eligible for the supreme Swimmer of the
Year Award)
Charlotte Webby (Aquabladz New
Plymouth Swimming Club)
Matthew Scott (Enterprise
Swim Club)
Stefannie Gillespie (Zenith
ASC)
Domestic Swimmer of the Year
(Eligible for the supreme Swimmer of the Year
Award)
Bradlee Ashby (Fairfield Swimming
Club)
Emma Robinson (Capital Swim
Club)
Lewis Clareburt (Capital Swim Club)
Swimming New Zealand Coach of the
Year
Andy McMillan (North Shore Swimming
Club)
Gary Hollywood (Capital Swim
Club)
Roly Crichton (QEII Swim Club)
International Swimmer of the Year
(Eligible for the supreme Swimmer of the Year
Award)
Bradlee Ashby (Fairfield Swimming
Club)
Corey Main (Howick Pakuranga)
Emma
Robinson (Capital Swim Club)
Lewis Clareburt
(Capital Swim
Club)
ENDS