Art & Entertainment | Book Reviews | Education | Entertainment Video | Health | Lifestyle | Sport | Sport Video | Search

 

Hugo And Retro Hugo Finalists Announced

CoNZealand, the 78th World Science Fiction Convention, has announced the finalists for the 2020 Hugo Awards, Lodestar and Astounding Awards and the 1945 Retro Hugo Awards.

First presented in 1953, the Hugo Awards are the longest-running fan-voted awards in science fiction and fantasy. They recognise both professionals and fans, honouring written fiction and dramatic presentations, artists, editors and others.

The video announcing the finalists is available for viewing on the CoNZealand YouTube channel.

“Congratulations to all those announced today. Being a finalist for a Hugo Award signifies the high esteem in which the fan community holds your work. Getting to this stage is a huge achievement,” said CoNZealand Co-Chairs Norman Cates and Kelly Buehler.

Nominations for the 2020 and 1945 Hugo Awards were submitted by the members of CoNZealand, the 78th Worldcon, and Dublin 2019: An Irish Worldcon. 1,584 people submitted 27,033 nominations for the 2020 Hugo Awards, and 120 people submitted 1,677 nominations for the 1945 Retrospective Hugo Awards.

Only CoNZealand members will be able to vote on the final ballot and choose the winners. You can still purchase a Supporting Membership on the CoNZealand website to be eligible to vote. Information on how to submit a voting ballot is available here.

The awards will be presented at CoNZealand which will now run online from 29 July to 2 August 2020. These will be the first Hugo Awards in history to be presented in this format. More details will follow soon.

Please direct any questions about the administration of the 2020 and 1945 Hugo Awards to the CoNZealand Hugo Award Administrators at hugohelp@conzealand.nz .

Hugo Awards 2020: Final Ballot

Best Novel

  • The City in the Middle of the Night, by Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
  • Gideon the Ninth, by Tamsyn Muir (Tor.com Publishing)
  • The Light Brigade, by Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
  • A Memory Called Empire, by Arkady Martine (Tor; Tor UK)
  • Middlegame, by Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • The Ten Thousand Doors of January, by Alix E. Harrow (Redhook; Orbit UK)

Best Novella

  • “Anxiety Is the Dizziness of Freedom”, by Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador))
  • The Deep, by Rivers Solomon, with Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes (Saga Press/Gallery)
  • The Haunting of Tram Car 015, by P. Djèlí Clark (Tor.com Publishing)
  • In an Absent Dream, by Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • This Is How You Lose the Time War, by Amal El-Mohtar and Max Gladstone (Saga Press; Jo Fletcher Books)
  • To Be Taught, If Fortunate, by Becky Chambers (Harper Voyager; Hodder & Stoughton)

Best Novelette

  • “The Archronology of Love”, by Caroline M. Yoachim (Lightspeed, April 2019)
  • “Away With the Wolves”, by Sarah Gailey (Uncanny Magazine: Disabled People Destroy Fantasy Special Issue, September/October 2019)
  • “The Blur in the Corner of Your Eye”, by Sarah Pinsker (Uncanny Magazine, July-August 2019)
  • Emergency Skin, by N.K. Jemisin (Forward Collection (Amazon))
  • “For He Can Creep”, by Siobhan Carroll (Tor.com, 10 July 2019)
  • “Omphalos”, by Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador))

Best Short Story

  • “And Now His Lordship Is Laughing”, by Shiv Ramdas (Strange Horizons, 9 September 2019)
  • “As the Last I May Know”, by S.L. Huang (Tor.com, 23 October 2019)
  • “Blood Is Another Word for Hunger”, by Rivers Solomon (Tor.com, 24 July 2019)
  • “A Catalog of Storms”, by Fran Wilde (Uncanny Magazine, January/February 2019)
  • “Do Not Look Back, My Lion”, by Alix E. Harrow (Beneath Ceaseless Skies, January 2019)
  • “Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island”, by Nibedita Sen (Nightmare Magazine, May 2019)

Best Series

  • The Expanse, by James S. A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
  • InCryptid, by Seanan McGuire (DAW)
  • Luna, by Ian McDonald (Tor; Gollancz)
  • Planetfall series, by Emma Newman (Ace; Gollancz)
  • Winternight Trilogy, by Katherine Arden (Del Rey; Del Rey UK)
  • Wormwood, by Tade Thompson (Orbit US; Orbit UK)

Best Related Work

  • Becoming Superman: My Journey from Poverty to Hollywood, by J. Michael Straczynski (Harper Voyager US)
  • Joanna Russ, by Gwyneth Jones (University of Illinois Press (Modern Masters of Science Fiction))
  • The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick, by Mallory O'Meara (Hanover Square)
  • The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein, by Farah Mendlesohn (Unbound)
  • “2019 John W. Campbell Award Acceptance Speech”, by Jeannette Ng
  • Worlds of Ursula K. Le Guin, produced and directed by Arwen Curry

Best Graphic Story or Comic

  • Die, Volume 1: Fantasy Heartbreaker, by Kieron Gillen and Stephanie Hans, letters by Clayton Cowles (Image)
  • LaGuardia, written by Nnedi Okorafor, art by Tana Ford, colours by James Devlin (Berger Books; Dark Horse)
  • Monstress, Volume 4: The Chosen, written by Marjorie Liu, art by Sana Takeda (Image)
  • Mooncakes, by Wendy Xu and Suzanne Walker, letters by Joamette Gil (Oni Press; Lion Forge)
  • Paper Girls, Volume 6, written by Brian K. Vaughan, drawn by Cliff Chiang, colours by Matt Wilson, letters by Jared K. Fletcher (Image)
  • The Wicked + The Divine, Volume 9: Okay, by Kieron Gillen and Jamie McKelvie, colours by Matt Wilson, letters by Clayton Cowles (Image)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Avengers: Endgame, screenplay by Christopher Markus and Stephen McFeely, directed by Anthony Russo and Joe Russo (Marvel Studios)
  • Captain Marvel, screenplay by Anna Boden, Ryan Fleck and Geneva Robertson-Dworet, directed by Anna Boden and Ryan Fleck (Walt Disney Pictures/Marvel Studios/Animal Logic (Australia))
  • Good Omens, written by Neil Gaiman, directed by Douglas McKinnon (Amazon Studios/BBC Studios/Narrativia/The Blank Corporation)
  • Russian Doll (Season One), created by Natasha Lyonne, Leslye Headland and Amy Poehler, directed by Leslye Headland, Jamie Babbit and Natasha Lyonne (3 Arts Entertainment/Jax Media/Netflix/Paper Kite Productions/Universal Television)
  • Star Wars: The Rise of Skywalker, screenplay by Chris Terrio and J.J. Abrams, directed by J.J. Abrams (Walt Disney Pictures/Lucasfilm/Bad Robot)
  • Us, written and directed by Jordan Peele (Monkeypaw Productions/Universal Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • The Good Place: "The Answer", written by Daniel Schofield, directed by Valeria Migliassi Collins (Fremulon/3 Arts Entertainment/Universal Television)
  • The Expanse: "Cibola Burn", written by Daniel Abraham & Ty Franck and Naren Shankar, directed by Breck Eisner (Amazon Prime Video)
  • Watchmen: "A God Walks into Abar", written by Jeff Jensen and Damon Lindelof, directed by Nicole Kassell (HBO)
  • The Mandalorian: "Redemption", written by Jon Favreau, directed by Taika Waititi (Disney+)
  • Doctor Who: “Resolution”, written by Chris Chibnall, directed by Wayne Yip (BBC)
  • Watchmen: "This Extraordinary Being", written by Damon Lindelof and Cord Jefferson, directed by Stephen Williams (HBO)

Best Editor, Short Form

  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • C.C. Finlay
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
  • Sheila Williams

Best Editor, Long Form

  • Sheila E. Gilbert
  • Brit Hvide
  • Diana M. Pho
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe

Best Professional Artist

  • Tommy Arnold
  • Rovina Cai
  • Galen Dara
  • John Picacio
  • Yuko Shimizu
  • Alyssa Winans

Best Semiprozine

  • Beneath Ceaseless Skies, editor Scott H. Andrews
  • Escape Pod, editors Mur Lafferty and S.B. Divya, assistant editor Benjamin C. Kinney, audio producers Adam Pracht and Summer Brooks, hosts Tina Connolly and Alasdair Stuart
  • Fireside Magazine, editor Julia Rios, managing editor Elsa Sjunneson, copyeditor Chelle Parker, social coordinator Meg Frank, publisher & art director Pablo Defendini, founding editor Brian White
  • FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction, executive editor Troy L. Wiggins, editors Eboni Dunbar, Brent Lambert, L.D. Lewis, Danny Lore, Brandon O'Brien and Kaleb Russell
  • Strange Horizons, Vanessa Rose Phin, Catherine Krahe, AJ Odasso, Dan Hartland, Joyce Chng, Dante Luiz and the Strange Horizons staff
  • Uncanny Magazine, editors-in-chief Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, nonfiction/managing editor Michi Trota, managing editor Chimedum Ohaegbu, podcast producers Erika Ensign and Steven Schapansky

Best Fanzine

  • The Book Smugglers, editors Ana Grilo and Thea James
  • Galactic Journey, founder Gideon Marcus, editor Janice Marcus, senior writers Rosemary Benton, Lorelei Marcus and Victoria Silverwolf
  • Journey Planet, editors James Bacon, Christopher J Garcia, Alissa McKersie, Ann Gry, Chuck Serface, John Coxon and Steven H Silver
  • nerds of a feather, flock together, editors Adri Joy, Joe Sherry, Vance Kotrla, and The G
  • Quick Sip Reviews, editor Charles Payseur
  • The Rec Center, editors Elizabeth Minkel and Gavia Baker-Whitelaw

Best Fancast

  • Be The Serpent, presented by Alexandra Rowland, Freya Marske and Jennifer Mace
  • Claire Rousseau’s YouTube channel, produced & presented by Claire Rousseau
  • The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts, producer Andrew Finch
  • Our Opinions Are Correct, presented by Annalee Newitz and Charlie Jane Anders
  • The Skiffy and Fanty Show, presented by Jen Zink and Shaun Duke

Best Fan Writer

  • Cora Buhlert
  • James Davis Nicoll
  • Alasdair Stuart
  • Bogi Takács
  • Paul Weimer
  • Adam Whitehead

Best Fan Artist

  • Iain Clark
  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Meg Frank
  • Ariela Housman
  • Elise Matthesen

Lodestar Award for Best Young Adult Book (not a Hugo)

  • Catfishing on CatNet, by Naomi Kritzer (Tor Teen)
  • Deeplight, by Frances Hardinge (Macmillan)
  • Dragon Pearl, by Yoon Ha Lee (Disney/Hyperion)
  • Minor Mage, by T. Kingfisher (Argyll)
  • Riverland, by Fran Wilde (Amulet)
  • The Wicked King, by Holly Black (Little, Brown; Hot Key)

Astounding Award for Best New Writer, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo)

  • Sam Hawke (2nd year of eligibility)
  • R.F. Kuang (2nd year of eligibility)
  • Jenn Lyons (1st year of eligibility)
  • Nibedita Sen (2nd year of eligibility)
  • Tasha Suri (2nd year of eligibility)
  • Emily Tesh (1st year of eligibility)

Retro Hugo Awards 1945: Final Ballot

Best Novel

  • The Golden Fleece, by Robert Graves (Cassell)
  • Land of Terror, by Edgar Rice Burroughs (Edgar Rice Burroughs, Inc.)
  • “Shadow Over Mars” (The Nemesis from Terra), by Leigh Brackett (Startling Stories, Fall 1944)
  • Sirius: A Fantasy of Love and Discord, by Olaf Stapledon (Secker & Warburg)
  • The Wind on the Moon, by Eric Linklater (Macmillan)
  • “The Winged Man”, by A.E. van Vogt and E. Mayne Hull (Astounding Science Fiction, May-June 1944)

Best Novella

  • “The Changeling”, by A.E. van Vogt (Astounding Science Fiction, April 1944)
  • “A God Named Kroo”, by Henry Kuttner (Thrilling Wonder Stories, Winter 1944)
  • “Intruders from the Stars”, by Ross Rocklynne (Amazing Stories, January 1944)
  • “The Jewel of Bas”, by Leigh Brackett (Planet Stories, Spring 1944)
  • “Killdozer!”, by Theodore Sturgeon (Astounding Science Fiction, November 1944)
  • “Trog”, by Murray Leinster (Astounding Science Fiction, June 1944)

Best Novelette

  • “Arena”, by Fredric Brown (Astounding Science Fiction, June 1944)
  • “The Big and the Little” (“The Merchant Princes”), by Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, August 1944)
  • “The Children's Hour”, by Lawrence O'Donnell (C.L. Moore and Henry Kuttner) (Astounding Science Fiction, March 1944)
  • “City”, by Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, May 1944)
  • “No Woman Born”, by C.L. Moore (Astounding Science Fiction, December 1944)
  • “When the Bough Breaks”, by Lewis Padgett (C.L. Moore and Henry Kuttner) (Astounding Science Fiction, November 1944)

Best Short Story

  • “And the Gods Laughed”, by Fredric Brown (Planet Stories, Spring 1944)
  • “Desertion”, by Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, November 1944)
  • “Far Centaurus”, by A. E. van Vogt (Astounding Science Fiction, January 1944)
  • “Huddling Place”, by Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, July 1944)
  • “I, Rocket”, by Ray Bradbury (Amazing Stories, May 1944)
  • “The Wedge” (“The Traders”), by Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, October 1944)

Best Series

  • Captain Future, by Brett Sterling
  • The Cthulhu Mythos, by H. P. Lovecraft, August Derleth, and others
  • Doc Savage, by Kenneth Robeson/Lester Dent
  • Jules de Grandin, by Seabury Quinn
  • Pellucidar, by Edgar Rice Burroughs
  • The Shadow, by Maxwell Grant (Walter B. Gibson)

Best Related Work

  • Fancyclopedia, by Jack Speer (Forrest J. Ackerman)
  • ’42 To ’44: A Contemporary Memoir Upon Human Behavior During the Crisis of the World Revolution, by H.G. Wells (Secker & Warburg)
  • Mr. Tompkins Explores the Atom, by George Gamow (Cambridge University Press)
  • Rockets: The Future of Travel Beyond the Stratosphere, by Willy Ley (Viking Press)
  • “The Science-Fiction Field”, by Leigh Brackett (Writer's Digest, July 1944)
  • “The Works of H.P. Lovecraft: Suggestions for a Critical Appraisal”, by Fritz Leiber (The Acolyte, Fall 1944)

Best Graphic Story or Comic

  • Buck Rogers: “Hollow Planetoid”, by Dick Calkins (National Newspaper Service)
  • Donald Duck: “The Mad Chemist”, by Carl Barks (Dell Comics)
  • Flash Gordon: “Battle for Tropica”, by Alex Raymond (King Features Syndicate)
  • Flash Gordon: “Triumph in Tropica”, by Alex Raymond (King Features Syndicate)
  • The Spirit: “For the Love of Clara Defoe”, by Manly Wade Wellman, Lou Fine and Don Komisarow (Register and Tribune Syndicate)
  • Superman: “The Mysterious Mr. Mxyztplk”, by Jerry Siegel and Joe Shuster (Detective Comics, Inc.)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • The Canterville Ghost, screenplay by Edwin Harvey Blum from a story by Oscar Wilde, directed by Jules Dassin (Metro-Goldwyn-Mayer (MGM))
  • The Curse of the Cat People, written by DeWitt Bodeen, directed by Gunther V. Fritsch and Robert Wise (RKO Radio Pictures)
  • Donovan's Brain, adapted by Robert L. Richards from a story by Curt Siodmak, producer, director and editor William Spier (CBS Radio Network)
  • House of Frankenstein, screenplay by Edward T. Lowe, Jr. from a story by Curt Siodmak, directed by Erle C. Kenton (Universal Pictures)
  • The Invisible Man's Revenge, written by Bertram Millhauser, directed by Ford Beebe (Universal Pictures)
  • It Happened Tomorrow, screenplay and adaptation by Dudley Nichols and René Clair, directed by René Clair (Arnold Pressburger Films)

Best Editor, Short Form

  • John W. Campbell, Jr.
  • Oscar J. Friend
  • Mary Gnaedinger
  • Dorothy McIlwraith
  • Raymond A. Palmer
  • W. Scott Peacock

Best Professional Artist

  • Earle Bergey
  • Margaret Brundage
  • Boris Dolgov
  • Matt Fox
  • Paul Orban
  • William Timmins

Best Fanzine

  • The Acolyte, edited by Francis T. Laney and Samuel D. Russell
  • Diablerie, edited by Bill Watson
  • Futurian War Digest, edited by J. Michael Rosenblum
  • Shangri L'Affaires, edited by Charles Burbee
  • Voice of the Imagi-Nation, edited by Forrest J. Ackerman and Myrtle R. Douglas
  • Le Zombie, edited by Bob Tucker and E.E. Evans

Best Fan Writer

  • Fritz Leiber
  • Morojo/Myrtle R. Douglas
  • J. Michael Rosenblum
  • Jack Speer
  • Bob Tucker
  • Harry Warner, Jr.

© Scoop Media

 
 
 
Culture Headlines | Health Headlines | Education Headlines

 

Howard Davis: Charlotte Yates' Mansfield Project

Katherine Mansfield's vapid verses are of even less interest than her over-rated short stories, but Yates has risen to the challenge of producing a fascinating compilation album by a variety of musicians to accompany her poetry. More>>

Howard Davis: Dazed & Confused by Beats

Beats is both a coming-of-age tale and a romantic movie about endings, set to a nostalgic backdrop of the disappearing tail of the UK's illegal rave scene. More>>

Howard Davis: And The Oscar Goes To … Parasite

For its deliciously dark wit and genre-bending ingenuity, Bong Joon-ho's latest movie has just won four out of a potential six Academy Awards, including Best Screenplay and Director. Only ten foreign-language films have previously been nominated for Best Picture and none have won before. More>>


Howard Davis: 1917's 1,000 Yard Stare

Sam Mendes has created a terrible and barbarous trek, one that we appreciate all the more for being catapulted right into the midst of this ear-splitting melee from the film's opening sequence. More>>

 
 
 
 
 

LATEST HEADLINES

  • CULTURE
  • HEALTH
  • EDUCATION
 


 
  • Wellington
  • Christchurch
  • Auckland