Celebrating 25 Years of Scoop
Special: Up To 25% Off Scoop Pro Learn More

Art & Entertainment | Book Reviews | Education | Entertainment Video | Health | Lifestyle | Sport | Sport Video | Search

 

Favourite wins at Manfeild – shearing

Favourite wins at Manfeild – shearing

If Manfeild was still in its former guise as a track for horse racing it would have had shearer David Buick as one of its warmer favourites as he shore yesterday at the Manawatu and West Coast A and P Show.

And he wouldn’t have let the punters down, the form horse, New Zealand representative and Pongaroa shearer and farmer winning the show’s Open shearing title for a sixth time, along with it being his third win in four North Island competitions in the new season.

It was his 18th Open-class win, dating back to his first, also at the Manawatu show in 2011, making him comparatively-speaking the Winx of the field, with runner-up Murray Henderson, of Halcombe, and non-finalist Bart Hadfield, of Ruakituri, the only others in the day’s field to have ever won an Open final, and then only three between them.

In a six-man final – three stands at a time – Buick was in complete charge, fleecing the 15 sheep in the quickest time (14min 40sec) and posting the best board and pen points, to won by 2.4163pts from Henderson, the competition organiser and venue commentator for most of the day. Feilding shearer Aaron Haynes just was 0.0334pts further away in third place.

Among the finalists was young Woodville shearer Tegwyn Bradley, in his first final in the top grade after being the country’s top-ranked Senior last season, when his 14 wins included a Golden Shears title.

Napier shearer Ricci Stevens won the Senior final, guaranteeing his promotion to Open-class next season, South Island visitor Chris Dickson, of Eketahuna won the Intermediate final, and Atawhai Hadfield, of Raukituri in Northeren Hawke’s Bay, scored his third Junior win of the season.

Advertisement - scroll to continue reading

Are you getting our free newsletter?

Subscribe to Scoop’s 'The Catch Up' our free weekly newsletter sent to your inbox every Monday with stories from across our network.

Sheree Alabaster, of Taihape, further enhanced her claims to a spot at a World Championships for a third time when she made it two-in-a-row in Open woolhandling finals in the early stages of a new New Zealand team selection series. Lucky Garrett, of Eketahuna, did likewise in the Senior grade, again beatinmg top 2017-2018 Junior Tyler Hira, of Onewhero, and Cortez Ostler, of Dannevirke, scored his second Junior win of the season.

RESULTS of the Manawatu and West Coast A and P Show shearing and woolhandling championships at Feilding on November 3, 2018:

Shearing:

Open final (15 sheep): David Buick (Pongaroa) 14min 40sec, 50.8667pts, 1; Murray Henderson (Halcombe) 14min 55sec, 53.2833pts, 2; Aaron Haynes (Feilding) 14min 57sec, 53.3167pts, 3; Michael Fabish (Stratford) 15min 12sec, 56.0667pts 4; Axle Reid (Taihape) 15min 5sec, 56.65pts, 5; Tegwyn Bradley (Woodville) 15min 17sec, 66.05pts, 6.

Senior final (10 sheep): Ricci Stevens (Napier) 11min 22sec, 43pts, 1; Lionel Taumata (Taumarunui/Gore) 11min 54sec, 47pts, 2; Daniel Seed (Woodville) 13min 10sec, 48pts, 3.

Intermediate final (6 sheep): Chris Dickson (Gore) 11min 43sec, 47.15pts, 1;Tawera Brown (Martinborough) 10min 46sec, 47.4667pts, 2; Paora Moanaroa (Eketahuna) 12min 20sec, 48.8333pts, 3; Kyle Mita (Masterton) 12min 26sec, 50.9667pts, 4; Reuben Alabaster (Taihape) 11min 48sec, 51.4pts, 5; Jonathan Painter (Pahiatua) 13min 42sec, 52.6pts, 6.

Junior final (4 sheep): Atawhai Hadfield (Ruakituri) 10min 48sec, 44.4pts, 1; Adam Thompson (Feilding) 10min 18sec, 56.15pts, 2; Samantha Baxter (Pongaroa) 13min 11sec, 81.55pts, 3.

Novice (1 sheep): Adam Gordon (Masterton) 5min 40sec, 32pts, 1; Summer Pritchard (Pongaroa) 6min 11sec, 45.55pts, 2; Jerome Papworth (Alfredton) 6min 26sec, 46.3pts, 3; Christine Howden (Feilding) 4min 28sec, 47.4pts, 4.

Woolhandling:

Open final: Sheree Alabaster (Taihape) 142.906pts, 1; Keryn Herbert (Te Kuiti) 149.97pts, 2; Eramiha Neho (Dannevirke) 214.43pts, 3; Trish Moke-Ludlow (Waipawa) 252.73pts, 4; Ngaio Hansen (Eketahuna) 255.62pts, 5; Carmen Smith (Pongaroa) 274pts, 6.

Senior final: Lucky Garrett (Eketahuna) 94.356pts, 1; Tyler Hira (Onewhero) 107.43pts, 2; Darryl Harrison (Dannevirke) 109.812pts, 3; Ngaira Puha (Kimbolton) 121.434pts, 4; Ricci Stevens (Napier) 142.83pts, 5; Summer Pritchard (Pongaroa) 154.486pts, 6.

Junior final: Cortez Ostler (Dannevirke) 111.438pts, 1; Cheyenne Howden (Feilding) 115.194pts, 2; Kimi Joseph (Masterton) 156.032pts, 3.

ENDS


© Scoop Media

Advertisement - scroll to continue reading
 
 
 
Culture Headlines | Health Headlines | Education Headlines

 
 
 
 
 
 
 

LATEST HEADLINES

  • CULTURE
  • HEALTH
  • EDUCATION
 
 
  • Wellington
  • Christchurch
  • Auckland
 
 
 

Join Our Free Newsletter

Subscribe to Scoop’s 'The Catch Up' our free weekly newsletter sent to your inbox every Monday with stories from across our network.